24 Kasım 2020

Nargilenin Kültürü

Nargile geçmişten günümüze kadar gelen, bir kültür haline gelmiştir. Nargile tarihi, ilk olarak milattan önce nargilenin ortaya çıkmasıyla başlamıştır. Tütün yapraklarının yakılması ile keşfedilmiştir. Tütün yaprakları zamanla sigara oldu, puro oldu, pipo oldu. Ama bunların hiçbiri nargile kadar keyifli olmadı. Nargile, Osmanlı Devleti zamanında önemli bir yere sahipti. Kimi zaman padişahların vazgeçilmezi oldu, kimi zamanda sultanların. Bir süre boyunca nargile ve tütün türevleri yasaklanmasına rağmen, bu yasak Osmanlılar tarafından çokta önemsenmedi.

Nargile sohbet sevdalıları için önemli bir unsur haline gelmiştir. Çünkü onlar nargileyi tek başına içmenin çokta manalı olacağını düşünmezler. Dostlar, muhabbetler ve nargile onlar için bir bütün haline gelmiştir. Bu yüzden nargile ortamları sayısı günden güne artış göstermektedir.

Birçok ülkede nargile o kültürün vazgeçilmezlerinden olmuştur. Bu ülkelerden bazıları; Amerika, Afrika, Fransa, İran, Libya, Lübnan, Ürdün, Yunanistan, Afganistan, Tunus, Hindistan gibi ülkelerdir. Nargile şekilleri, nargile içimi, nargile ortamları ülkeden ülkeye, kültürden kültüre farklılık göstermektedir. Örneğin Afganistan’da nargile görüntüsü yaygın nargile şekillerinden çok daha farklıdır. Marpuç bölümünde boru yerine kamış kullanılmıştır. Çin’deki nargile şekli adeta bir çakmağı andırıyor. Yunanistan’daki nargile severlerin içim şekilleri bizdekinden daha farklıdır. Onlar nargileyi Türk kahvesi ile beraber tüketirler. Nargilenin anavatanı Hindistan ise nargile sevdasını öyle ilerletmiş ki, yolculukta bile nargilelerini yanlarından ayıramaz hale gelmişlerdir. Suriye’de ise yaş faktörü farklılık göstermektedir. Burada daha çok orta yaş ve üzeri erkekler tercih etmektedir. Nargile kültürü, başlayan ve süregelen tüm ülkelerde aktivite haline gelmiştir ve tarihi bir simge niteliğindedir. Uzun yıllarda bu aktivitenin devam edeceği görünüyor. Bu aktivitenin devam etmesi için geçmişten gelen esintilerle özleşmiş olması ve bu durumdan da memnun kalmak için metsannargile.com en iyi seçim yoludur.