14 Aralık 2020

Nargilenin Dünyadaki Yeri

Nargilenin en önemli özelliklerinden bir tanesi insanları bir araya getirmesidir. Koyu sohbetlerin vazgeçilmezi olmuştur hep. Durum böyle olunca bu kültür yerinde saymayıp başka memleketlere başka diyarlara göç edip sohbetlerin, muhabbetlerin vazgeçilmezi olmuş. Aynı zamanda bu kültürünün erbabı olan insanlar huzurun ve muhabbetin baş tacı olarak nargileyi görmektedir. Ülkemizde çok sevilen bu kültür dünyada da büyük kitlelerce sevilmektedir.
ASYA' DA NARGİLE KÜLTÜRÜ
Bilindiği üzere nargile ilk olarak Asya kıtasında ortaya çıkmıştır. Hindistan cevizinin dışındaki tütün benzeri tabakayı yakan ve cevize soktukları kamışla içerideki havayı içine çeken Hintliler nargileyi bulmuşlardır Keza Hintçede Hindistan cevizi anlamına gelen "Nargil" kelimesi de nargileye adını vermektedir.
HİNDİSTAN
Nargilenin anavatanı olan Hindistan' da her kesimden insan nargile kültürüne aşına. Hatta en dünyada en çok nargile tüketimi olan yerlerin başında gelmektedir.
AFGANİSTAN
Afganistan' da bu kültüre daha çok yaşlı kesimden insanlar eğilim göstermektedir. Nargilenin anatomisi de de farklılıklar vardır. Marpuç bölümü yerine kamış kullanılmaktadır.
ÇİN
Çin' deki nargile şekil olarak diğer yerlerdeki nargilelerden çok farklıdır. Buradaki nargile büyük bir çakmağa benzemektedir. Gövdeyse bambu veya gümüş kullanılarak yapılıyor. Gümüş üzerine ahşap işlemelerle gövdeye süslemeler yapılıyor.